Domain Registration

Alan Adı Tescili ve Yönetimi

Web siteleriniz için internet alan adı kaydının yapılması, takibi, yayınlanacak değişikliklerin yapılması.

Internete ilk adım olarak, işinize ya da sitenizde yayınlayacağınız konulara uygun bir Alan Adı seçimi ve kayıt-tescil yolu ile yapılır. Alan Adı ile web sitenizin “www.sirketadi.com” veya “www.sirketadi.com.tr” gibi bir web adresi olur, e-mail adreslerinizide “ad.soyad@sirketadi.com.tr ” şeklinde kendi web siteniz adı üzerinden yollayıp, alabilirsiniz.

Alan Adı(Domain) Nedir?

Kısaca web sitelerine ulaşmak için internet tarayıcı programınızın adres satırına yazdığınız "www" ile başlayan ve .com, .net, .org vs.. biten tanıma domain yani alan adı denir.

Com, net, org, info gibi uzantılara sahip domainleri ilk alan kişi kullanım hakkına sahip olurken; com.tr benzeri sonu tr ile biten domainler sadece ilgili firmalar tarafından alınır. Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir.

Alan Adı(Domain) Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain seçerken sitenizin içeriğine ve amacına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin mesleğiniz yazılımsa, bilişimle ile ilgili terimleri seçmekte fayda vardır.

Alan adı seçiminde güçlük çekiyorsanız terimler sözlüğünden uygun kelimeler de seçebilirsiniz. Alan adınızı belirledikten sonra alınabilir olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. BeDijital.com adresini kullanarak domain alabilir, veya tescil olup olmadığına bakabilirsiniz. 

Alan Adları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

com , net, org , info , biz

Bu alan adlarının tahsisi için belge istenmemektedir.

com.tr , .biz.tr, .info.tr Ticari bir amaçla internette yeralmak isteyen özel ve tüzel kişiliklere tahsis edilen alt-alan adlarıdır.

Yapılan her alan adı başvurusu için uygun aşağıdaki belgeler aranmaktadır:

Ad- soyad için tahsislerde;

1. Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve TC Kimlik Numarası

Ticari kuruluş/marka için tahsislerde talep edilen alan adı, talebi yapan kişi ve/veya kuruluşun sunduğu belgeler ile ilişkili olmalıdır, aşağıdaki belgelerden uygun olan birisi sunulmalıdır;

1. Ticaret odasından alınmış olan 'Faaliyet Belgesi', 'Ticari Sicil Belgesi', 'Oda Sicil Kayıt Sureti', Türkiye Ticaret Sicil Gazatesi'nden yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,

2. Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış 'Marka Tescil Belgesi',

3. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan 'Sicil Tasdiknamesi',

Alan adı transferi nasıl yapılır?

Transfer edilecek alan adının yenileme süresinin bitimine en az 10 gün kalmış olmalı ve tescil tarihinden 60 gün geçmiş olmalıdır.

Transfer edeceğiniz domain(alan adı) adresinin whois(kayıt) bilgilerinde yazılı olan mail adresi size ait yada sizin kontrolünüzde olmalıdır. Domaininizin şu anda çalıştığınız firma tarafından kilitlenmemiş olduğundan emin olunuz. Eğer domaininiz mevcut domain firması tarafından kilitlenmişşe, iletişime geçip kilidinin kaldırılmasını talep ediniz(bir çok domain firması güvenlik nedenlerinden dolayı domainleri otomatik olarak kilitlerler) kodunuzu şu anda çalıştığınız firmadan istemelisiniz.

.com, .net, .info, .us ,.biz ve .org transfer işlemleri Onay Kodu(Authentication Code) gerektirmektedir ve onay kodunuzu şu anda çalıştığınız firmadan istemelisiniz. Yukarıdaki maddeleri tamamladıktan sonra transfer işlemini başlatmalı ve  son işlem olarak domain(alan adı) bilgilerinde kayıtlı olan mail adresinize gönderilen transfer onay mailini okuyarak onaylamalısınız.

bedijital

 adresini kullanarak alan adı tescilinizi yapabilirsiniz.